петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ВИДЕО: Авион-ловец се урна во населено место во Калифорија

Несреќата се случила во 4.20 часот по локално време во населена област. При падот на ловецот, авион со вертикално полетување, се слушнала силна експлозија и била запалена една куќа, а две згради оштетени.

jet

Поврзани вести

Авион-ловец од типот „хариер“ на Воената морнарица на САД се урна вчера во округот Империјал, во американската сојузна држава Калифорнија, јави телевизијата „Кеј-ти-ел-еј“.

Несреќата се случила во 4.20 часот по локално време во населена област. При падот на ловецот, авион со вертикално полетување, се слушнала силна експлозија и била запалена една куќа, а две згради оштетени. Во инцидентот нема повредени.

Според телевизијата, пред падот пилотот успеал да се катапултира и сега се наоѓа во болница. Авионот бил од воено поморската база Јума.

На 9 мај се урна друг хариер, и притоа пилотот исто така се катапултираше, а авионот падна на ненаселен предел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести