Свет

ВИДЕО: Авионска несреќа во Германија, четворица мртви

ВИДЕО: Авионска несреќа во Германија, четворица мртви

Четири лица загинаа синоќа при уривање на мал авион покрај аеродром во Германија, во услови на густа магла.

Авионот од типот „Цесна“, кој полетал од јужна Англија, се движел кон аеродромот „Форен“ кај западногерманскиот град Трир, кога удрил во електричен столб од железничка пруга. По ударот тој паднал и експлодирал.

Според податоците на полицијата во Трир, во несреќата загинале 61-годишен бизнисмен од регинот и неговата 60 годишната сопруга, како и двајца пилоти.

Засега не се познати причините за несреќата, но се претпоставува дека е поради лошите временски услови.