вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

ВИДЕО: Бебе извлечено живо од урнатините 22 часа по земјотресот во Непал

bebe

Последни вести

Четиримесечно бебе било извадено живо од под урнатините 22 часа по катастрофалниот земјотрес во Непал.

Малиот Сорит бил полесно повреден иако врз него се урнала целата куќа.

Лицето на малиот Сорит Авала било прекриено со прашина. Неговиот татко со голи раце се обидувал да ги расчисти урнатините од куќата, под кои бебето останало по земјотресот. Несреќниот човек престанал да се надева, но кога го слушнал плачот, веднаш ги повикал војниците.

За среќа, Сорит неповреден минал 22 часа под урнатините. Од ноќниот студ го чувал шалот во кој бил замотан.

Пет дена по катастрофалниот земјотрес, тим од американски спасувачи, од една урната зграда во Катманду извлекоа 15-годишно момче.

bebe1

Спасувачкиот тим продолжува со тешката работа, на дождот, барајќи преживеани во урнатините. Властите сметаат дека шансите да се пронајдат други преживеани се минимални, како и тоа дека бројот на загинати изнесува 5.500. Еден претставник на непалското Министерство за внатрешни работи рекол дека бројот на мртви изнесува 5.489, додека бројот на повредени е повисок од 11.000. Во соседна Индија и Тибет, има повеќе од 80 загинати.

Според податоците на ОН, 600.000 куќи биле урнати или оштетени. Од земјотресот погодени биле околу 8 милиони луѓе, а за најмалку 2 милиони се потребни шатори, вода, храна и лекови во наредните три месеци.

Најчитани вести