недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Бомба фрлена врз редакцијата на „Вијести“

Непознато лице ноќеска поставило експлозивна направа под прозорецот од канцеларијата на главниот уредник на „Вијести“, за среќа, при нападот нема повредени

vijesti bomba napad

Поврзани вести

Експлозив со голема разорна моќ е фрлен ноќеска во 23,35 часот на редакцијата на дневниот весник „Вијести“ во Подгорица, но за среќа нема повредени.

Експлозивот е фрлен под прозорецот од канцеларијата на главниот и одговорниот уредник Михаил Јововиќ, кој во тој момент се наоѓал во канцеларијата, но не е повреден.

Од силната детонација демолирани се подрумските простории и искршени се стаклата на прозорците од канцеларијата. Во моментот на експлозијата во редакцијата се наоѓале петнаесетина луѓе, и за среќа, никој не е повреден.

На снимките од безбедносните камери се гледа како напаѓачот во црна јакна со качулка на главата, како се приближува од бочната страна на зградата на „Вијести“, а потоа под прозорецот на уредникот поставува експлозивна направа. Потоа се врти и исчезнува од кадарот. По минута и половина на снимката се гледа блесок од експлозија.

Во август пред домот на новинарот на „Вијести“ Туфик Софтиќ исто така беше фрлена експлозивна направа, а претходно физички беa нападнати новинарката Оливера Лакиќ, уредникот Михаило Јововиќ и директорот на весникот Жељко Ивановиќ. Полицијат и обвинителството се уште не ги решиле ниту серијата палење на автомобили на „Вијести“ во летото 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести