недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Бројот на загинатите рудари во Турција се искачи на 299

468738_turska-rudnik6-ap_f

Поврзани вести

Бројот на загинатите рудари во најголемата рударска несреќа во Турција се искачи на 299.

485 рудари се спасени од вторникот кога изби пожар во рудникот Сома. Денеска во истиот рудник избил нов пожар, но на друга локација, 25 метри од местото на несреќата каде се затрупани рудари.

Вчера во Сома се собраа околу 10.000 демонстранти извикувајќи слогани против владата. Се уште не се знае причината за пожарот во рудникот Сома.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести