четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 36

ВИДЕО: Брзи пица погачици за целото семејство

pogachiciiii

Последни вести

Подгответе вкусни пица погачици брзо и лесно и изненадете го вашето смејство.

Состојки:

Лиснато тесто

Сос од сомати или кечап

Колбаси (или друг сувомесен производ по желба)

Кашкавал

Пармезан

Оригано, босилок, лук во прав, други зачини по желба.

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Исечете го лиснатото тесто на кругови, па на средина на секое парче ставете една лажица сос од домати или кечап, а одозгора парче салама или парче колбас. Потоа исечете парче кашкавал и ставете го најгоре. Полека споете ги краевите на тестото.

Свртете ги погачиците на другата страна и премачкајте ги со изматени јајца со млеко, за да поруменат во печењето.

Пред да ги печете, посипете ги со оригано, лук во прав, ситно исецкан босилок, сусам или мешавина зачини по избор. Наредете ги погачиците во плех обложен со хартија за печење или намачкан со масло и ставете го во загреана рерна.

Печете околу 20 минути, додека не поруменат. Врз готовите полнети погачици ставете пармезан.

Деталната постапка за подготовка можете да ја погледнете во приложеното видео.

Најчитани вести