петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ВИДЕО: Четири лица повредени во несреќа на ролеркостер во Велика Британија

rolerkoster_1

Поврзани вести

На вработените во Алтон Тауерс им биле потребни околу 10 минути за да стасаат до повредените во вчерашниот инцидент со ролеркостерот во тематскиот парк Стафордшајр во Велика Британија, пишува Дејли меил.

Двајца мажи на возраст од 27 и 18 години и две девојчиња на возарст од 19 и 17 години се здобиле со посериозни повреди на нозете откако нивниот вагон се судри со друг празен вагон.

rolerkoster_2

Постојат известувања дека едно лице од повредените ја загуби ногата во несреќата, а тематскиот парк денес е затворен откако претходно беше покрената истрага за причините за несреќата.

Патниците, некои и во безвесна состојба и покриени во крв виселе на околу 8 метри височина додека чекале да пристигне помош.

rolerkoster_3

Четворицата посериозно повредени патници со хеликоптер веднаш биле бренесени на клиничките центри, а додека 16 други патници биле спасени додека виселе на височина од 8 метри и под агол од 45 степени. Спасувањето на некои од патниците траело подолго и од четири часа.

Најчитани вести