сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Членови на ИД го уништуваат културното наследство на Ирак

uneskoooo

Последни вести

Генералната директорка на УНЕСКО побара итен состанок на Совет за безбедност на ОН откако џихадистите од ИД уништија голем дел од древното културно наследство во северен Ирак.

-Овој напад е далеку повеќе од културна трагедија – тоа е исто така безбедносен проблем затоа што ги охрабрува сектите, насилниот екстремизам и конфликтите во Ирак. Затоа веднаш побарав од претседателот на Советот за безбедност да повика итен состанок за заштитата на ирачкото културно наследство како интегрален елемент на безбедноста на земјата, наведува директорката на УНЕСКО Ирина Бокова во соопштението.

Групата ИД денеска објави видео снимка на која се гледа како џихадистите уништуваат древни статуи со чекани во главниот музеј во Мосул на северен Ирак.

На истата снимка се гледа дека го уништуваат и крилестиот бик – асирско божество од седмиот век п.н.е..

Археолозите и експертите за древното културнио наследство на Ирак го опишуваат уништувањето како катастрофа и го споредуваат со талибанското уништување на статуата на Буда во Бамијан во Авганистан во 2001-ва година.

Најчитани вести