четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

ВИДЕО: Чупакабра пронајдена во Парагвај?

raka

Поврзани вести

Мистериозно суштество е пронајдено во градот Кармен дел Парана, на југот од Парагвај. Лешот бил пронајден од локалното население.

Има големина на просечно куче, нема крзно, има прсти налик на човечки и има долг опаш.

Експерти и спасувачки екипи веднаш излегле на терен.

Локалните медиуми јавуваат дека жителите тврдат дека ја откриле легендарната чупакабра. Приказните за мистериозната чупакабра почналево 20. век. Никогаш не е докажано дека навистина постои, а неговите главни жртви се кози, крави, овци и други домашни животни на кои им ја пие крвта. Неговото име во буквален превод значи „цицач на коза“.

Митот за чупакабрата настанал во околината на Порторико и Мексико, каде наводно живее ова суштество. Според зборовите на очевидците ова суштество има округла глава, сива кожа, издолжени црни очи и мала уста.


 

 

Најчитани вести