понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ВИДЕО: Чуварите на демократијата ја играат онлајн играта „Едно евро к’ј Вицето”

igra-500

Последни вести

Продолжуваат активностите во кампот на Чуварите на демократијата. Во попладневните часови младите кампери ја играа онлајн играта „Едно евро к’ј Вицето”, пишува порталот „Курир“.

Инспирацијата за оваа онлајн игра дојде по големиот скандал кој излезе во медиумите. Имено на видеото објавено на видео сервисот Јутјуб, јавноста имаше можност да види како струмичкиот градоначалник и претседател на СДСМ,  Зоран Заев отворено бара мито.

igra1-500

Заев во видео – снимката прецизно дава насоки дека за работата која тој ќе ја заврши треба да му биде дадено мито, кое како што вели тој самиот треба да биде уплатено кај неговиот брат Вице Заев.

Исто така, градоначалникот на Струмица во видеото отворено признава дека ваквиот тип на коруптивно однесување е стандардна пракса во неговото работење. Тој истакнува и конкретни примери во кои на ваков коруптивен начин и со добивање на мито ја завршувал работата.

Оваа видео-снимка предизвика револт и кај струмичани кои поставија шатори пред општинската зграда во Струмица и бараат оставка од градоначалникот.

фото: Курир

Најчитани вести