четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Видео: Црна дамка на референдумот, “балкански“ дилеми во Шкотска

crna-damkaa

Последни вести

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со меѓународните стандарди, се појавија и видеа кои ги поткрепуваат овие нивни тврдења.

На првата снимка се гледа жена која ги префрла гласовите со заокружено „ДА“ во купчето со закуржено „НЕ“. Потоа е прикажан млад човек што потполнува изборни ливчиња во својство на набљудувач. И на крајот е покажано илегално полнење на гласачките кутии. Жена стои пред камерата, а друга го става купот заокружени ливчиња во гласачката кутијата.

По објавувањето на резултатите тензично беше и на плоштадот во Глазгов. Полициски кордон спречи стотици поддржувачи на Унијата да се судрат со противниците. Двете групи кои меѓусебно вербално се навредувале, подоцна противниците на Унијата се разотишле, но толпата која славела поради неуспешниот реферндум продолжила со дивеењето по улиците на Глазгов.

Во градот биле забележани и многубројни пожари. Денеска во Шкотската престлнина е мирно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести