петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ВИДЕО: Дали бездомниците стануваат невидливи

bezdomnici

Поврзани вести

Авторите на кампањата „Направете ги видливи“  одлучиле да ги маскираат луѓето во бездомници и да проверат дали членовите на нивното семејство воопшто ќе ги забележат.

Само една снимка ја нема во видеото. Личноста не можеше да се соочи со фактот дека само поминала покрај член на семејството.

Овој социјален експеримент покажува колку бездомниците се невидливи за минувачите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести