четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ВИДЕО: Делфини го спасиле од ајкула!

delfino2g1

Последни вести

Делфини му го спасија животот на Адам Вокер од Велика Британија, кој додека пливал во водите на Нов Зеланд забележал ајкула во негоа близина.

Тој не бил нападнат од ајкулата затоа што група делфини направиле обрач и цел час пливале покрај него.

Вокер рекол дека на моменти делфините биле толку блиску до него, што им го чувствувал допирот. Тој сепак вели дека не е сигурен дали го формирале обрачот за да го заштитат или само за да си играат, но бескрајно е благодарен што се нашле тука.

Досега се регистрирани повеќе случаи во кои тие делфините напаѓале ајкули односно формирале обрачи околу луѓе за да ги заштитат од напад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести