петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Видео: Девојки уловиле риба од 1,4 милиони евра

tuna-bogatstvo-devojke-fot-jutjub-1405376061-534799

Последни вести

Девојки од Британија, веслајќи со кајак во водите околу округот Кронвол, уловиле огромна сино-перка туна тешка повеќе од 150 килограми, чија вредност се проценува на повеќе од 1,4 милиони евра.

Имено, петте девојки ја приметиле мртвата џиновска риба како плута по морето и некако успеале да ја стават во својот чамец и да ја однесат до брегот. За жал, иако се воспоставило дека рибата може да се јаде и е во совршена состојба, Британките нема да можат да го искористат својот улов бидејќи оваа врста на риби е со закон заштитена и не смее да се продава според стандардите на ЕУ.

Британските власти ја конфискувале рибата, која поради својата големина на пазарот би чинела од 700 илјади до 1,4 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести