среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 31

ВИДЕО: Две жртви, 17 повредени во експлозијата во Њујорк

New York City firefighters examine the rubble at an apparent building explosion fire and collapse in the Harlem section of New York

Поврзани вести

Две жени го загубиле животот, а 17 лица се повредени при денешната експлозија во зграда во Њујорк.

Првично беше соопштено дека се повредени 11 лица, меѓу кои четворица пожарникари.

Њујоршките противпожарни служби добиле повик од Источен Харлем на Менхетен за голема експлозија во која биле срушени две згради, а според првичнитеизвештаи има најмалку 17 повредени. Во несреќата две жени го загубиле животот, јавува „Њујорк пост“.

„Се срушија две згради. Се надевам дека во другата немаше никој. Останаа само рушевини“, изјавил еден од сведоците.

Облаци црн дим можеле да се видат во пречник од три блока згради. Запрено е и движењето на метро линиите од и кон станицата Гранд Сентрал.

Според њујоршки медиуми, противпожарната служба ангажирала 168 пожарникари во гасење на огнот.

Засега властите немаат точни податоци за бројот на станарите кои се наоѓале во зградите во моментот на експлозијата.

)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести