Свет

ВИДЕО: Еден починат и околу 60 ранети во инцидент во метро во Вашингтон

ВИДЕО: Еден починат и околу 60 ранети во инцидент во метро во Вашингтон

Едно лице почина, а неколку десетици се ранети и се примени во болница по инцидентот вчера на една од најфреквентните метро станици во Вашингтон.

Во текот на денот во еден од тунелите на метрото се појавил силен чад, од кој биле погодени патниците во еден од возовите и луѓето кои чекале на станицата.

Надлежните органи добиле итна наредба да евакуираат стотици лица.

Околу 60 лица, кои имале проблеми со дишењето се примени во болница. Двајца од нив се во тешка состојба.

Една жена почнинала на лице место, а лекарите претпоставуваат дека добила срцев удар.

Причината за појавата на чадот се уште не е утврдена, а во тек е истрага. Движењето на две линии на метрото на станицата Ланфан-плаза, која се наоѓа во центарот на градот во близина на Конгресот е стопирано.