Свет

Видео: Експлозија во Доњецк, 200 загинати

Видео: Експлозија во Доњецк, 200 загинати

Силна експлозија го потресе Донецк. Една од верзиите е дека експлозијата, по кој се искачи гиганска огнена сунѓер во небото, е предизвикан од удар со тактички ракета јави lifenews.ru. Според сведоците, скршени се прозорците и целиот град ги почувствувал вибрациите. Експлозијата бил почувствувана и во околните населени места.

Другата верзија е дека е стрелано со 300-милиметарски реактивна систем за рафален оган “Смерч”.Дмитриј Јарош, лидерот на организацијата Десно сектор, која активно учествува во војната со сепаратистите, напиша на својата страница на Фејсбук дека како резултат на бомбардирањето , загинале 200 луѓе.

Украинскиот пратеник Борис Филатов потврди дека експлозијата во Донеск е резултат од бомбардирањето на украинската артилерија. Според него е стрелано од РСЗО “Смерч”, иако топџиите “не знаат каде точно е погодокот, бидејќи се воделе по координати”. Прес службата на украинскиот баталјон “Азов” објави дека се разнел голем магацин со муниција.

Градоначалникот на Киевскиот регион Донецк Иван Приходко напиша на својата страница на “Фејсбук” дека експлозијата била во реонот на ДКЗХИ, но повеќе конкретни информации ќе има подоцна денеска .Епицентарот на моќниот тресок е воениот хемиската фабрика фабрика ДКЗХИ, најави копретседателот на Народниот фронт на Новорусија Константин Долгов, цитиран од РИА Новости. Засега нема детална официјална информација за бројот на жртвите и обемот на разурнувањата.