четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ВИДЕО: Електромагнетно супермоќно оружје на американската армија

oruzje1

Последни вести

Американските маринци најавиле планови да ја стават во употреба првата електромагнетна направа, која истрелува борбени проектили без експлозив на далечина поголема од 160 километри, а се движи седум пати побрзо од звукот, пишува весникот „Индипендент“, пренесува Нетпрес.

Од воената морнарица на САД велат дека ова оружје претставува „иднина на морнаричката борба“, а сегашните прототипи имаат моќ да пробијат труп на брод, дебел како теретен воз. Ова ново супермоќно оружје ќе биде тестирано на воените бродови до 2016 година.

„Американската јавност тоа никогаш не го видела“, рекол адмиралот Метју Клундер, шеф на морнаричкото истражување.

„Тоа не е научна фантастика. Сега тоа е реалност и можете и да го видите“, додал Клундер.

Овој вид на технологија за прв пат бил прелдожен да се користи на почетокот на ХХ-от век, но досега цената била најголема кочница во неговата реализација и изработка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести