среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Ердоган се всели во палата со илјада соби

erdogan

Поврзани вести

 

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се вселил во палата која се наоѓа на периферијата на Анкара, чини 350 милиони долари и има илјада соби, пишува Вашингтон пост.

Палатата се протега на површина од 200 илјади метри квадратни, и е изградена во заштитената природна област Бештепе, поради што се бунеле и еколозите.

Сепак, најзагрижена е опозицијата, па Републиканската народна партија, која ја основал Ататурк, тврди дека Ердоган со вселувањето во палатата го забрзува преминот кон претседателски систем на власт.

Иако политичкиот систем во Турција и понатаму официјално е парламентарен, од годинешната победа на Ердоган на претседателските избори сѐ поочигледно е дека од сега за сѐ ќе се прашува претседателот.

Верскиот конзервативец Ердоган со преминувањето во Белата палата зад себе го остава секуларното наследство на Ататурк со заминувањето од вилата Чанкаја, која била дом на 12 турски претседатели.

Ердоган во неколку наврати најавуваше дека доаѓа времето на „нова Турција“, па и преселбата би можела да биде дел од тој проект.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести