вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Ерупција на вулкан во Еквадор

ekvadorvulkna

Поврзани вести

Вулканот Тунгурава еруптирал три пати, исфрлајќи пепел и лава кон небото, соопштија од Еквадорскиот геофизички институт.

Институтот соопшти дека  две умерени експлозии вчера биле проследени со трета, со поголема моќност. Ерупциите исфрлиле осумкилометарска опашка од пепел над кратерот на вулканот, кој се наоѓа на 135 километри југоисточно од престолнината Кито.

Властите соопштија дека лавата достигнала до долниот дел на долината Ачупашал, блокирајќи го патот кон популарен туристички објект.

Тунгурава е активен од 1999 година. Во ерупцијата од 2006 година загинаа четири лица и две исчезнаа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести