понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ВИДЕО: Еруптираше вулканот на Суматра, поток од лава долг два километри

Лава, чад, пепел, еруптираше вулканот на Суматра.

vulkansumatra

Последни вести

Паника на Суматра откако се активираше вулкан кој во последниве 24 часа фрла пепел до седум километри во висина, а поток лава кој се излева од него е долг два километри.

Вулканот е активен од септември, а поради ризикот, 20.000 мештани се евакуирани.

Локалните медиуми пишуваат дека меѓу народот владее паника и страв.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести