вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 36

ВИДЕО: Еве што им прави војната на децата ширум светот

Нека се замислат „големите“ сили што зад себе оставаат нивните одлуки

devojce od sirija

Поврзани вести

Британската организација „Save the children“ направила видео- снимка во која е прикажана стравичната пресвртница во животот на едно девојче од Сирија, земја во која што подолго време беснее војна.

Пораката на видео- снимката е „Бидејќи тоа не се случува тука, не значи дека не се случува“, а предупредува на страотната војна во Сирија, со која што е загрозен животот на повеќе милиони дечиња.

Видеото е сведок на тоа како војната го уништила среќното и безгрижно детство на едно девојче и што се случило со нејзиниот живот за само една година.

Инаку, според податоците на УНИЦЕФ, од војната се загрозени повеќе од пет милиони деца во Сирија. Над еден милион ги напуштиле своите домови, а повеќе од 10.000 се убиени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести