(ВИДЕО) Езерото го обиколи селото, куќите се под вода, надојдената вода носи се

76

Поплавите кои се случија во Источна Србија нанесоа голема штета во општините Кладово, Мајданпек и Неготин. Делови на Источна Србија останаа без струја и вода, а многу места се отсечни од светот, бидејќи надојдената вода ги поплави патиштата.

Полициските службеници до сега евакуирале 400 лица од поплавените подрачја во околината на Бор. Специјалистички тимови пак продолжуваат со понатмошна евакуација на граѓаните и приоритети во согласност со безбедносната проценка на ситуацијата на терен.

Обилните врнежи кои ја погодија околината на Бор, предизвикаа излевање на реките како и поjава на лизгалишта во планинските предели.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.