вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Фасцинантни факти за вагината

558565-vagina

Поврзани вести

Во следните неколку редови ќе ви презентираме неколку интересни и неверојатни факти околи женскиот полов орган.

Зборот вагина потекнува од коренот на латинскиот збор што означува „футрола за мач“

Во клиторисот се наоѓаат дури 8.000 нервни завршетоци, додека во пенисот има 4.000.

Вагината се состои од мускулни прстени кои може да прошират дури за 200 отсто за време на пенетрација или породување.

Еден лекар од вагина на една жена извадил изртен компир. Жената рекла дека мајка и’ ја советувала да го стави таму за да не забремени.

Што е заедничко меѓу вагината и ајкулите? Природниот вагинален лубрикант постои и во црниот дроб на ајкулите.

Вагините може да бидат силни. Во 2009 година една Русинка постави светски рекорд подигнувајќи 14 кг тешка стаклена кугла со своите вагинални мускули.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести