вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Фатена најголемата желка во светот, стара над пет века

Во реката Амазон е фатена најголемата желка во светот.

zelkaaa

Последни вести

Според проценките, желката е стара 529 години, а е висока 18 метри и тешка 363 килограми.

Ваков тип на желки со големи димензии се наоѓаат во реката Амазон, најчесто во Перу, Бразил, Колумбија и Венецуела.

Возрасните често достигнуваат  до еден метар во должина, а специфично е што женките се поголеми од машките.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести