сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО/ФОТО: Најубавата плажа во светот, свети како ѕвездено небо

plazanajubava

Поврзани вести

Ова дефинитивно е најубавата плажа во светот, каде природата создала ѕвездено небо на самиот брег.

Овој природен феномен се слуува на остовото Vaadhoo Island на Малдивите на моменти се појавуваат искри од светлина кои на брегот изгледаат како да се огледало на ѕвездите.

Биолошката светлина или bioluminescence, во бранови е производ на морските микроби наречени фитопланктони. Разни видови на фитопланктони се познати како bioluminesce и нивните светла може да се видат во океаните низ целиот свет.

Уживајте во ова ретка убавинa.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести