вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Видео+Фото: Вооружениот маж се предаде

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959923-589932

Последни вести

Неидентификуваниот вооружен маж со пиштол, кој утрово околу 10 часот застанал пред зградата на Владата на Србија и се заканувал дека ќе се убие, се предал околу 10.45 часот, дознава спрски Курир, пренесува НетПрес.

Иако не испука ниеден куршум, тој неконтролирано мафтал со пиштолот кој бил вперен во зградата на Владата.

Во моментот на мирно предавање, пиштолот го фрлил кон полицајците, а оружјето кога паднало на земја, за среќа, не пукнало. Веднаш потоа, напаѓачот е внесен во зградата на Владата.

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959923-589930

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959923-589932

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959943-589934

Според неофицијални извори, станува збор за маж на 40-тина години кој најверојатно е воен пензионер кон кого државата има голем неподмирен долг од скоро милион динари.

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959958-589933

Тој тврди дека има уплатница со која може да докаже дека не му се исплатени паричните средства.

muskarac-pistolj-naoruzan-vlada-srbije-preti-foto-tanjug-1415959984-589931

Очајниот маж бил примен од министерот за одбрана, Братислав Гашиќ кој се состанал со него и во тек се разговорите во зградата на Владата под будно око на полицијата.

muskarc-pistlj-vlada-foto-tviter-1415959681-589926

pistolj-musakrac-foto-tanjug-1415959502-589925

Инаку, преговорите започнале веднаш, а во тој момент сообраќајот бил сопрен од страна на полициските сили, Противтерористичката единица опермена со панцири, шлемови и долги цевки.

naoruzan-pistolj-ispred-vlade-foto-kurir-1415958147-589917

На кризната локација веднаш пристигнала и едно возило од Итната помош.

Најчитани вести