Македонија

ВИДЕО: ГДОМ: Две години сме заложници на оваа криза, ќе се бориме за својата слобода

ВИДЕО: ГДОМ: Две години сме заложници на оваа криза, ќе се бориме за својата слобода

Околу 20.000 граѓани дадоа поддршка на вториот собир на ГДОМ против аболицијата на Зоран Заев и Зоран Верушевски.

Граѓаните својот револт го искажаа пред седиштето на СДСМ, каде на мирен протест, пеејќи патриотски песни порачаа дека веќе две години се заложници на криза, како и дека ќе се борат за својата слобода.

-Уа за оние кои што ја опљачкаа државата, за оние кои го продадоа името, за оние кои го сменија знамето. Уа за оние кои бегаат од избори, беше порачано до повеќе од 20.000 граѓани на собирот организиран од ГДОМ пред седиштето на СДСМ.  Вечерва сме тука уште повеќе уште погласни и уште пообединети, бидејќи се работи за Република Македонија порача Тони Михајловски во својот говор.

Дојдени сме овде и го повикуваме Зоки да излезе и да го собере еврото од сите нас, едно за Вицето едно за тебе. Јас и сите ние не се согласуваме со политиката која ја води тој, но не дојдевме да го запалиме штабот, ниту да удираме по полицајците, да палиме да кршиме и да уништуваме нешто што му припаѓа на македонскиот народ. Додојдовме овде да го повикаме на избори: Ајде Зоране излези биди маж, порача Михајловски.

Нас ни е преку глава од нивните платеници кои за 100 евра палат и кршат додаде Михајловски.

Наши се стиховите Ништо не не’ плаши Македонијо во овој бели свет и Кој душман ќе влезе, жив не ќе излезе, ти го ставаш в гроб Македонијо, испееја во еден глас 20.000 граѓани пред седиштето на СДСМ.

-Две години сме заложници на оваа криза , на тој Пинокио кој се мисли дека е некој херој а ние дојдовме да му кажеме дека ќе се бориме за својата слобода оти наша е паролата „Смрт или слобода“, порача Михајловски.