Бразил2014

Видео: Германија нов Светски шампион

Видео: Германија нов Светски шампион

Германија го освои Светскиот куп во Бразил со победа над Аргентина од 1:0. Во регуларните 90 минути немаше ниеден гол, но затоа пак во продолжението, Марио Геце го изненади аргентинскиот голман Ромеро со што на Германија и ја обезбеди четвртата светска титула.

Со оваа победа, Германија стана првата европска земја која освоила светски куп на јужноамериканско тло.

Еве како славеа германиците: