четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Гори базилика од 19. век во Франција

bazilikaaa

Поврзани вести

Утрово се запали базиликата Сен Донатиен во Нант, западна Франција, пренесува Раша Тудеј.

На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од огнот во базиликата.

Според локалните медиуми, локалните противпожарни служби се обидуваат да го изгаснат огнот, а во моментов сеуште нема информации за тоа дали има повредени и колкава штета е причинета во пожарот.

Пожарот избувнал околу 10. 30 часот и набрзо го зафатил целосно кровот на базиликита.

Инаку базиликата Сен Донатиен е изградена во доцниот 19-ти век и една од двете базилики во Нант.

Најчитани вести