понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ВИДЕО) Гори Киев: Бесни војници го запалија министерството за одбрана

kijev-protest-foto-printscreen-1422881106-613261

Последни вести

Батаљонот на Киевска Русија бара извлекување на своите борци кои ги држат како заложници проруските сили, а платениците на „Ајдар“ не даваат да им ги расформираат единиците.

Пред Министерството за одбрана во Киев започна протестот на украинските борци, а демонстраните со молотови коктели фрлаат кон зградата.

На нив им се придружија припадниците на украинскиот платенички батаљон „Ајдар“. Тие, пак, се незадоволни поради тоа што некои нивни единици се расформирани. Ајдар е озлогласена бригада која Амнестиинтернешнал ја прозва поради воени злосторства.

Демонстрантите поставија автомобиски гуми пред зградата, а некои ги запалија. Исто така ја блокираа улицата која поминува покрај зградата на министерствоот.

Најчитани вести