понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ВИДЕО: Говорот на лекарот кој се излечи од ебола

doktor izlecen od ebola

Поврзани вести

Благодарение на новиот експирементален лек лекарот Кент Брентли успешно се изборил со смртоносниот вирус ебола. Овој лек на него бил прв пат употребен.

Тој по излегувањето од карантин одржал трогателен говор.

“Денес е чудесен ден. Многу сум среќен што сум жив и што сум повторно со своето семејство”, рекол Брентли.

Брентли и неговата колешка Ненси Рајтбол први го примиле експерименталниот лек, а воедно се и првите луѓе од Западот кој зборувале за него.

Кент Брентли и Ненси Рајтбол биле пренесени од Либерија во САД на почетокот од овој месец и биле под специјален третман во одделението за изолација во болницата во Атланта.

Досега од ебола во Западна Африка починале 1.350 лица, додека бројот на заболени е поголем од 2.200.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести