среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

(Видео)Градоначалник од Шпанија обвинет дека запалили град

Шпанскиот градоначалник е обвинет дека запалил град, бидејќи ја игнорирал забраната за користење на пиротехника или огномет. Тоа причинило да избие огромен пожар заради кој се евакуирани илјада луѓе.

486484_kulera-plamen_ff

Последни вести

Шпанскиот градоначалник е обвинет дека запалил град, бидејќи ја игнорирал забраната за користење на пиротехника или огномет. Тоа причинило да избие огромен пожар заради кој се евакуирани илјада луѓе.

И покрај забраната, градоначалникот Ернесто Санжуан го одобрил огнометот на 26 април во градот југоистокот од Шпанија. Тој е обвинет заедно со организаторот на огнометот Адеј Пикерас.

Огнометот е одржан во замокот Кулера и опишан е како „неодговорен“ од страна на ривалите.

Огнометот започнал неколку помали пожари на брдото околу замокот и бргу се проширил на општината Сан Антонио, заради што голем број на луѓе морале да бидат евакуирани.

Оганот горел цела ноќ  притоа се проширил на големо подрачје прекриено со растенија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести