сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Грција ќе ги испорача турските војници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган остварил телефонски разговор со грчкиот премиер во кој Алексис Ципрас му ветил дека ќе направи се за осуммината турски војници кои побегнаа во Грција да и бидат испорачани на Турција, пренесува МИА.

turski-vojnici-grcija

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган остварил телефонски разговор со грчкиот премиер во кој Алексис Ципрас му ветил дека ќе направи се за осуммината турски војници кои побегнаа во Грција да и бидат испорачани на Турција, пренесува МИА.

Турската државна агенција Анадолија од извори блиски до кабинетот на Ердоган дознава дека Ципрас во телефонскиот разговор истакнал дека неговата земја и дава поддршка на демократски избраната влада во Турција.

Воедно, грчкиот премиер ветил дека ќе се направи се што може да избеганите војници, кои бараа политички азил во Грција, што поскоро да бидат екстрадирани во Турција.

Најчитани вести