петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Видео: Гриченко: Путин ќе биде мртов ако дојде во Киев

anatolij-gricenko-foto-printscreen-1404044494-525459

Поврзани вести

Украинскиот пратеник и поранешен министер за одбрана, Анатолиј Гриченко ја шокираше јавноста со изјавата дека претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе биде убиен доколку дојде во Киев.

„Путин нема да застане тука. Тој не ја сака само Украина туку сите балтички земји и останати држави. Верувам дека нашите патриоти доброволно би го убиле, и тоа ќе биде сосема исправно“, изјави Гриченко.

Гриченко, исто така го обвини и украинскиот претседател, Петро Порошенко дека не ги исполнува своите финансиски обврски кон украинската војска која учествува во битките на југоистокот на земјата.

„Порошенко мора да ги најде парите кои и ги вети на војската, па макар тоа и да значи да ги извлече од сопствениот џеб“, додаде Гриченко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести