недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Хеликоптери на украинската армија го ракетираат Славјанск, соборени два од нив

slavjansk

Последни вести

Хеликоптери на украинската армија извршиле ракетни напади на градот Славјанск, објавуваат светските новински агенции, повикувајќи се на изјави на очевидци.

Еден од локалните жителите, за руската новинска агенција РИА „Новости“, рекол дека е сведок на ракетен напад од хеликоптери.

„Нападите се извршени на отворен простор во реон на станбени објекти“, тврдел соговорникот на руската новинска агенција.

Во меѓувреме, додека траела воената интервенција, украинското министерство за одбрана соопштило дека во операцијата во градот Славјанск, биле соборени два хеликоптери на армијата на Украина, при што загинале двајца припадници на војската.

Според „Франс Прес“, украинските власти соопштиле дека проруските активисти користеле преносни ракетни системи, за уривање на двата хеликоптери од типот „Ми-24“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести