петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Химната од која џихадистите имаат страв и трепет!

Kurdi-na-sahrani-svog-heroja-poginulog-u-borbi-protiv-Islamske-drzave-830x553

Последни вести

„Ey Reqib“, односно „Еј душмани“ е курдската национална химна напишана во 1939. година од страна на Јунис Реуф, попознат под псевдонимот Дилдар, додека бил во затвор поради своето политичко делување.

Во песната тој им се обраќа на чуварите кои го мачеле, но ова е исто така и силна и симболична порака до Турција, Ирак, Сирија и Иран, на чии територии се наоѓа Курдистан.

Во 1946. година оваа песна стана химна на Курдистанската Република Махабад, која траеше кратко под патронат на СССР. Кога е срушен Садам Хусеин, а Курдистанската регионална Влада на северот на Ирак стана легална, усвоена е како официјална химна на оваа област, која денес се бори против Исламската држава.

Најчитани вести