петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Видео: Храбра жена: Како изгледа режимот на ИСИС

nicab

Последни вести

Една храбра жена успеа со скриена камера да сними како изгледа режимот на ИСИС за светот да добие кратка и јасна слика за тоа што се случува таму.

Во видеото се гледа мајка која вооружена со АК-47 го носи своето дете на игралиште, маж како и наредува на жената комплетно да го покрие лицето бидејќи „Бог ги сака покриените жени“, како и жени кои во интернет кафе комуницираат со роднините од Франција и објаснуваат дека не ризикувале доаѓање во Сирија за потоа да се вратат во Франција.

Според информациите, околу 150 жени од Франција се во Сирија и живеат заедно со милитантите, а таму пристигнале како невести за џихадистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести