среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

ВИДЕО: Играа тетрис на облакодер во Филаделфија

454686_filadelfija_f

Поврзани вести

Над стотина љубители на тетрис се забавуваа играјќи ја популарната игра на облакодер во Филаделфија.

Сира центарот кој има 29 ката, со ЛЕД светла на стаклената фасада, обично навечер има геометриски шари. Во саботата вечерта, огромни облици „паѓаа“ од двете страни на кулата додека натпреварувачите со џоистици маневрираа каде ќе паднат.

Тетрисот кој е смислен од страна на рускиот програмер  Алексеј Пајитнов во 1984-та година ги поттикува играчите да ротираат и да составуваат облици во цели редови. Оваа година тетрисот прославува 30 години од своето постоење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести