петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

ВИДЕО: Интересна идеја за фарбање на велигденските јајца

jaj.jpg500

Последни вести

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер.

Како да ги бојадисате?

Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се исушат.  Потоа на јајцата додадете малку сина боја, но немојте да користете четка, истапкајте со мал сунѓер.

Откако сината боја ќе се исуши, додадете малку виолетова исто така со помош на сунѓер, а потоа и кафена. Откако и таа ќе се исуши, земете бела боја измешајте ја малку со вода а потоа се четка за фарбање или со четка за заби, испрскајте малку бела боја.

Најчитани вести