Свет

ВИДЕО: Јапонија погодена од најголемата снежна бура во последните 78 години

ВИДЕО: Јапонија погодена од најголемата снежна бура во последните 78 години

Единаесет лица загинаа, повеќе од илјада се повредени, а десетици илјади се без напојување со електрична енергија во најголемата снежна бура што го погоди Токио и околината.

Авионските летови  од тоскиот аеродром Ханеда се уште се откажуваат, а лобито е полно со нервозни патници.

Околу 27 сантиметри снег наврнаа во Токио викендов, што е најмногу во последните 45 години. Споредните улиците се уште се натрупани со снег и замрзнати. Финансиските пазари во Токио се отворија утрово и покрај обилните снежни врнежи.