ТОП,Македонија

ФОТО: Како беа пречекани странските амбасадори во Гевгелија

ФОТО: Како беа пречекани странските амбасадори во Гевгелија

Со транспаренти и пароли, гевгеличани ги пречекаа вчера евроамбасадорот Аиво Орав и британскиот амбасадор Чарлс Герет, кои беа во посета на нивната општина.

„Македонскиот народ никогаш нема да го избере или да го прифати аболицираниот Заев“, „Македонија го враќа своето античко достоинство“, „Вашата улога во оваа криза е осудена од македонскиот народ, сакаме крај на оваа криза“, „Народот и само народот ќе одлучува за својата судбина“ …

Ова се само дел од пораките што вчера гевгеличани ги упатија до амбасадорите, а што може да се видат на фотографиите што до редакцијата на Нетпрес ги испрати наш читател.

13181066_173620259704859_243314546_n

13235858_173620266371525_778783264_n

13233227_173620253038193_786596185_n

Гевгеличани со раширени транспаренти напишани на англиски јазик ги пречекаа возилата со кои амбасадорите допатуваа во нивниот град.

13233208_173620279704857_382297300_n

Инаку, евроамбасадорот, Аиво Орав и Британскиот амбасадор, Чарлс Гарет при посетата во Гевгелија порачаа дека е неопходно што поскоро да се најде решение за политичката криза во Македонија. Дипломатите изразија надеж дека преку исполнување на договореното Македонија ќе излезе од ќорсокак.

13233232_173620269704858_1723075377_n

13233270_173620256371526_106994183_n