сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Како босанските полицајци се справуваат со странци

policija

Поврзани вести

Оваа видео снимка е вистински хит. На неа се гледа како босанскиполицајци се справуваат со странци.

“Кој не гледал, не знае што е смешно”, пишуваат оние кои го споделуваат видеото преку социјалните мрежи, а станува збор за (не)познавање на англискиот јазик на локалните полицајци.

“Лајт” не ти беше ОН, веројатно во превод на англиски треба да значи дека возачот возел без светла. Меѓутоа, нема да откриеме се’, најдобро е да го погледнете видеото.

Коментарите за видеото се различни. Некои луѓе се срамат што босанските полицајци не се многу вешти со странските јазици.

“Неверојатно е какви луѓе имаат работа, а колку паметни луѓе седат дома”, тврдел еден интернет корисник кој мисли дека полицајците мора да го познаваат англискиот јазик.

Меѓутоа, други ги пофалиле полицајците, велејќи дека никаде во светот полицијата не зборува на јазик кој не е нејзин мајчин.

“Должност на странците е да научат неколку основни зборови и фрази кога патуваат во друга земја”, гласи еден коментар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести