петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 47

ВИДЕО: Како изгледаше евакуацијата на завеаните лица во ’Ржаново

evakuacijaa

Последни вести

Хеликоптерска единица на МВР денеска ги спаси тројцата стружани кои три дена беа заробени под снежната покривка во малесиското село ’Ржаново.

Горан Кузманоски и Тоде Кузманоски, како и 15-годишниот син на Горан  во саботата се упатиле во нивното родно село на викенд, но снегот што заврнал на Караорман ги оневозможил да се вратат на зад во Струга, поради што министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески  уште синоќа најави дека ќе бидат евакуирани со хеликоптер на МВР.

Ржаново се наоѓа на западната падина од планината Караорман, на надморска височина од 1.250 метри. Од Струга е оддалечено триесеттина километри. Селото од поодамна е иселено. Луѓето кои потекнуваат од овој крај го посетуваат во текот на целата година, но не и во зимските месеци кога висината на снежната покривка го блокира патот и го отсекува малесискиот крај од цивилизацијата.

Освен ова село, завеани се и останатите планински населени места во Малесија и во Дримколскиот крај. Без струја и храна повеќе од два дена останаа жителите на  Вевчани, Лабуништа, Подгорци,Јабланица и другите села. Во повисоките планински места, жителите, како што велат, ги трошат и последните залихи на храна и лекови, а надлежните служби со потребната механизација немаат пристап до овие завеани делови од Струшкиот регион.

Фото/ Видео: Македонска полиција

Најчитани вести