четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

ВИДЕО: Како Кинези делат зграда на два дела?

70391838453464d1cb5b0c418673349_640x463

Поврзани вести

Во кинескиот град Шенјанг експерти сосема прецизно преполовиле зграда, а тоа го направиле со контролирана експлозија.

Градежните работници рачно ги пресекле потпорните ѕидови кои што ги поврзуваат зградите, а потоа со контролирана експлозија срушиле една половина. Другата половина останала недопрена.

Работниците одлучиле на овој начин да ја срушат зградата, за да не ги оштетат другите згради кои што се наоѓаат во близина.

Бидејќи дел од зградата бил целосно срушен, на негово место ќе биде изграден модерен деловен комплекс во кој што ќе има забавен парк, хотел со пет ѕвезди, хипермаркети…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести