сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Видео: Како во русија се прославува Водици

rusvod-630x420

Последни вести

Се проценува дека само околу 160 илјади московјани биле дел од традиционалното ноќно капење на еден од импровизираните базени во руската метропола.

Годинава во Москва и околината беа поставани три илјади вакви базени, кои мораа да бидат длабоки најмногу 180 сантиметри и опремени со посебни соблекувални.

За традиционалното капење, биле ангажирани дури 17 илјади лекари кои го следеле чинот.

Лани на Водици се искапеле 1,3 милиони Руси.

Најчитани вести