четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Видео: Како животните ја менуваат бојата?

howdochamele

Последни вести

Познато е дека животните имаат способност да ја променат бојата на нивната кожа за да можат да опстојат на местото каде живеат. Еден од најчестите примери за овој вид на животно е камелеонот, но освен него оваа способност ја имаат и октоподите, како и многу други животни и инсекти.

На видеото ќе ви се објасни начинот, односно како и зошто животните ја менуваат својата боја

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести