понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ВИДЕО: Каква боја е Сонцето?

Новото видео на НАСА покажува како разните бранови должини на сончевата светлина можат да се прикажат така што може да ги види и обичен набљудувач.

sonceboi

Поврзани вести

НАСА неодамна објави поучно и забавно видео преку кое објаснува кои се сите бранови должини, кои се невидливи со голо око, но можат да се видат со телескоп.

Новото видео на НАСА покажува како разните бранови должини на сончевата светлина можат да се прикажат така што може да ги види и обичен набљудувач.

Тие бранови должини во СДО (Solar Dynamics Observatory) ги претвориле во слики кои луѓето можат да ги видат, а светлината е обоена во спектарот на бои на виножитото.

Гледајќи го видеото можете да забележите дека истиот дел од сонцето се појавува во различни бои. Тоа се случува бидејќи секоја бранова должина ја прикажува сончевата материја при одредена температура.

Различните бранови должини ни даваат информации за различен состав на сончевата површина и атмосфера, а научниците ги искористиле за да ја обојат целата слика и ѕвездата која постојано се менува.

Ова видео дава нов увид во материјата на ѕвездата поради која животот на нашата планета е возможен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести