Свет

ВИДЕО: Киднапиран авион на Етипиан ерлајнс принудно слетал во Женева

ВИДЕО: Киднапиран авион на Етипиан ерлајнс принудно слетал во Женева

Авион на Етиопиан ерлајнс денеска бил киднапиран на релацијата Адис Абеба – Рим, а подоцна принудно слетал на аеродромот во Женева. Швајцарската полиција известува дека едно лице е уапсено, а патниците и екипажот се добро.

Во авионот имало 200 патници и членови на екипажот, а авионот е киднапиран додека летал над Судан.

Полицијата извествува дека ситуацијата е под контрола, а за среќа никој не е повреен. Аеродромот во Женева по слетувањето на авионот во шест часот по локално време беше затворен. Истрагата е во тек а наскоро се очекуваат повеќе информации.

Како што јавува Ројтерс, авионот наводно бил киднапиран од луѓе кои барале азил и барале гаранција дека нема да бидат испорачани на етиописката влада. За сега овие информации не се потврдени.