четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Киднапиран авион на Етипиан ерлајнс принудно слетал во Женева

avion etiopian erlajns

Последни вести

Авион на Етиопиан ерлајнс денеска бил киднапиран на релацијата Адис Абеба – Рим, а подоцна принудно слетал на аеродромот во Женева. Швајцарската полиција известува дека едно лице е уапсено, а патниците и екипажот се добро.

Во авионот имало 200 патници и членови на екипажот, а авионот е киднапиран додека летал над Судан.

Полицијата извествува дека ситуацијата е под контрола, а за среќа никој не е повреен. Аеродромот во Женева по слетувањето на авионот во шест часот по локално време беше затворен. Истрагата е во тек а наскоро се очекуваат повеќе информации.

Како што јавува Ројтерс, авионот наводно бил киднапиран од луѓе кои барале азил и барале гаранција дека нема да бидат испорачани на етиописката влада. За сега овие информации не се потврдени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести