Свет

ВИДЕО: Киевските снајперисти најмени од опозицијата за да ги убиваат демонстрантите

ВИДЕО: Киевските снајперисти најмени од опозицијата за да ги убиваат демонстрантите

Конечно вистината излезе на виделина. Снимката од разговорот меѓу Ештон и Пает докажува дека снајперистите, кои убиваа демонстранти за време на немирите во Киев, ги најмила опозицијата, објавува РТ, пренесува Нетпрес.

Снајперистите кои пукаат и кон демонстрантите  и кон полицијата за време на протестите во Киев биле најмени од лидерите на опозицијата во Украина, тврди руската телевизија Russia Today, откако во меидумите се појави снимен телефински разговор меѓу високиот претставник за надворешна политики и безбедност во ЕУ, Кетрин Ештон, и Министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Пает.

„Сега се’ повеќе разбирам кој стои зад снајперистите, тоа не е Јанукович, туку некој од новата коалиција“, вели Урмас Пает во телефонскиот разговор со Ештон.

tvit

„Мислам дека мора да истражиме… Мислам, никогаш не сум помислила на тоа, мошне интересно, Господи“, одговорила Ештон.

ap

Телефонскиот разговор се случил по посетата на Пает на Киев на 25 февруари, годинава, во момент на најсилните судири во украинската престолнина.